Aluminiumpropel med langt nav – Højhastighedsserie
Højhastighedspropellen med langt nav er udviklet fra standardpropellen og har et større bladareal. På en hurtig båd betyder dette ikke kun øget hastighed, men også at en tungt lastet båd hurtigere kommer i plan og opnår bedre brændstoføkonomi. Det øgede bladareal giver også hurtigere og sikrere manøvrering ved kaj. • Fremstillet af holdbar aluminiumlegering, udviklet til at modstå saltvand og kavitationsskader. • Malet med epoxypulver – ekstremt hård og modstandsdygtig over for slid. • Lang nav-design med støddæmpende gummibøsning.
Bemærk! Brug altid lang nav-propel til V6-, V8-, AQD40-, AQAD31/40/41-motorersom også er velegnet til 4-cylindrede benzinmotorer.
HS= High Speed-propel
Bemærk: Du kan tilkøbe ekstra reservedele, som vist på billede 2, ved at kontakte os direkte via kontaktformularen, hvis du ikke kan finde dem på Billigpropel.dk.
Vi oplever i øjeblikket store og hyppige prisændringer i markedet. Derfor kan der i enkelte tilfælde være produkter, som ikke kan leveres, eller hvor prisen afviger fra det viste. Vi kontakter dig naturligvis, hvis dette er tilfældet.